Hoppa till huvudinnehåll
partsradet-logo.svg
Artikel

Arbetsmiljö i fokus: forskare om OSA

Rachael Tripney Berglund, forskare vid Mälardalens universitet samt Magnus Åkerström, docent i arbets- och miljömedicin vid Institutet för stressmedicin (ISM), berättar här i några korta filmer hur organisatorisk och social arbetsmiljö (OSA) kan bli en naturlig del av det systematiska arbetsmiljöarbetet.

Senast uppdaterad:

Lästid: 2 min

Arbetsmiljö i fokus: forskare om OSA

Rachael Tripney Berglund är en av de forskare som varit med och tagit fram Partsrådets arbetsmiljöutbildning. I två korta filmer beskriver hon vilka som behöver vara delaktiga för att OSA-arbetet ska ge resultat, och hur arbetet kan integreras som en självklar del i det systematiska arbetsmiljöarbetet.

Magnus Åkerström, docent i arbets- och miljömedicin vid Institutet för stressmedicin (ISM), delar sina viktigaste medskick för att säkerställa att OSA är en del av det systematiska arbetsmiljöarbetet.

Om artikeln

Publicerad: 28 januari 2026

Arbetsområden:

  • Hållbar arbetsmiljö