Hållbar arbetsmiljö

Partsgemensam dialog viktig i förändring

Två personer står framför ett fönster och samtalar in i kameran.

torsdag 20 februari 2025

Det finns många fördelar med en god partsgemensam dialog när organisationen befinner sig i förändring. Tillsammans kan lokala parter öka organisationens beredskap, öka förmågan att skapa förflyttning och inte minst öka tilliten till förändringsprocessen. 

Linda Solberg från Saco-S och Karin Åslund från Arbetsgivarverket lyfter båda vikten av det partsgemensamma samtalet i förändring. 

- En god dialog skapar goda förutsättningar för organisationen att kunna hantera och vara hållbara i förändring, säger Linda Solberg, som också betonar vikten av att skapa ett gott lärande från förändringar som organisationen genomfört.

- Att kunna prata om förändring ger lokala parter en styrka menar Karin Åslund och fortsätter: 

- Parterna kan bidra med olika perspektiv, men det handlar också om så mycket mer.

- Förändring är mer än de formella förändringarna, där vi har våra processer som vi är vana att hantera. 

- Vi har mycket att vinna på att bygga strukturer och kultur för att kunna bli förändringsvan som organisation genom att kroka arm och fundera på hur vi gör det lättare för vår organisation att ta oss an nya förändringar. Där kan vi göra mycket tillsammans, avslutar Karin Åslund.

Jag guidar dig gärna.
Vad letar du efter?
Partsguiden AI är tillgänglig
0/180
Lämna inte ut personlig information. Integritetspolicy