Organisatorisk och social arbetsmiljö

Arbetsmiljö i fokus: forskare om SAM och OSA

onsdag 28 januari 2026

Ta del av forskning och konkreta perspektiv på OSA och SAM. Rachael Tripney Berglund, forskare vid Mälardalens universitet och Magnus Åkerström, docent i arbets- och miljömedicin vid Institutet för stressmedicin (ISM), lyfter hur OSA blir en naturlig del det strategiska arbetet såväl som i arbetsvardagen.

Rachael Tripney Berglund är en av de forskare som varit med och tagit fram Partsrådets arbetsmiljöutbildning. Rachael lyfter här i två korta filmer vilka som behöver vara delaktiga för att OSA-arbetet ska ge resultat och hur OSA blir en naturlig del av det systematiska arbetsmiljöarbetet.

Magnus Åkerström, docent i arbets- och miljömedicin vid Institutet för stressmedicin (ISM), delar sina viktigaste medskick för att säkerställa att OSA är en del av det systematiska arbetsmiljöarbetet.

Jag guidar dig gärna.
Vad letar du efter?
Partsguiden AI är tillgänglig
0/180
Lämna inte ut personlig information. Integritetspolicy